Chcesz przytyć – pij wodę

1 min czytania

dziewczyna biegnie z butelką wody

Niektórzy sugerują, że jeśli chcesz przytyć – najlepiej zastąpić wodę gęstymi sokami owocowymi lub innymi wysokokalorycznymi napojami. Pewnie, soki owocowe są jak najbardziej wskazane, niemniej nie należy rezygnować z picia czystej wody. Okazuje się, że jest ona niezbędna, jeśli chcesz zdrowo i skutecznie przytyć.

Woda pełni w Twoim organizmie bardzo ważna rolę: bierze udział w rozprowadzaniu substancji odżywczych oraz wyprowadza z organizmu produkty przemiany materii – np. związki chemiczne, których organizm nie potrzebuje lub nie umie wykorzystać.

W procesie przemiany materii  powstają substancje chemiczne lub toksyczne zbędne (a nawet szkodliwe)  dla organizmu człowieka. Do oczyszczenia organizmu niezbędna jest woda – to w niej rozpuszczane są szkodliwe związki chemiczne – a potem wydalane. Przy braku dostępnej ilości wody, nie wszystkie toksyny mogą się w niej rozpuścić. Te, które pozostały są odkładane – w  tkance  tłuszczowej, mięśniach, wątrobie,  mózgu – co niekorzystnie wpływa na stan Twojego samopoczucia i zdrowia.

Poza tym woda jest materiałem budulcowym – stanowi strukturalną część wszystkich komórek i tkanek. Jest ona potrzebna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia. Umożliwia przesuwanie treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym, właściwe działanie enzymów trawiennych oraz prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych.

Czy wiesz, że jednym ze skutków niedoboru wody jest utrata wagi?

Niektóre objawy niedoboru wody w organizmie – sygnały ostrzegawcze:

  • częste bóle głowy
  • trudności w koncentracji
  • częsta nerwowość, niepokój
  • trudności z zasypianiem
  • apatia

Jeśli masz podobne dolegliwości, bardzo możliwe, że to właśnie przez brak wody w Twoim organizmie. Czym prędzej zmień swoje nawyki żywieniowe – po prostu wypijaj więcej wody – najlepiej mineralnej.

Szklanka wody rano i wieczorem świetnie oczyszcza organizm i uzupełnia zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn. Pamiętaj, że zaleca się, by każdego dnia wypijać ok. 1,5 – 2,5 litry wody. A jak to wygląda w twoim przypadku?

I jeszcze kilka wskazówek:

  • wody nie powinno się pić w trakcie ani zaraz po zakończeniu posiłku, gdyż zmniejsza ona stężenie kwasów trawiennych w żołądku
  • należy unikać picia większych ilości napojów gazowanych
  • nie zaleca się uzupełniania niedoborów płynu za pomocą napojów energetyzujących (zawierają duże ilości kofeiny oraz innych składników działających pobudzająco – nie nadają się do zaspokajania pragnienia)

Jak widać, woda pełni ważne funkcje, także jeśli chodzi o dożywienie organizmu. Jest niezbędna w podtrzymywaniu wszystkich procesów biologicznych, bierze udział w procesie wchłaniania pożywienia z jelit i odżywianiu komórek.

Podczas trawienia pokarmy doprowadzane są do stanu umożliwiającego ich rozpuszczenie w wodzie i rozłożone na drobne cząstki przenikają przez ścianki jelit do krwi i płynu śródkomórkowego, a stamtąd do komórek. Aby więc Twój organizm mógł jak najlepiej wykorzystać wszystko co mu dajesz, niezbędna jest woda.

Co najbardziej tuczy?

dietetyk
5 min czytania

Czy owoce tuczą? 

dietetyk
1 min czytania